Start arrow Budowa mózgu

Menu główne

Start
 
Ropa naftowa XXII wieku
Czy wiesz, że ropa była kiedyś jedynie produktem ubocznym procesu produkcji nafty? Zastanów się, na który z dzisiaj powszechnych zasobów, może być w przyszłości ogromny popyt.
 

Ostatnie komentarze

Stereogramy
NIE MOGE
:sigh Jak to cholerstwo zrobic... nie umiem :( :( :(
04/01/14 19:32 Więcej...
przez SUPELEK

Ciekawa gra logiczna
.
fajne- wyglądałem tak :x
25/12/13 17:29 Więcej...
przez f5104

Ciekawa gra logiczna
.
polecam, mi pomaga w nauce :) !
01/09/13 00:12 Więcej...
przez Zuza

The Dancer Brain Test
ciągle kręciła się w prawo i w prawo... Żadna wyobraźnia nie...
26/06/13 18:45 Więcej...
przez prawopółkulowa

Wspomnienie sesji egzaminacyjn...
Banalne
7 sekund i jeszcze zdążyłem zaśpiewać Hymn Narodowy. Byłoby ...
27/04/13 10:34 Więcej...
przez Banalne

eXiT-Poll

Czy prowadzisz własny kalendarz?
Budowa mózgu
Wpływ przemocy na naszą pamięć PDF Drukuj Email
Oceny: / 77
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
14.09.2009.
  Grupa europejskich i amerykańskich naukowców sprawdziła związek pomiędzy przemocą w grach komputerowych a zapamiętaniem pojawiających się w nich reklam. Wnioski okazały się zaskakujące. Badane osoby lepiej zapamiętywały reklamy, gdy gra zawierała więcej przemocy. Czy czeka nas zatem zalew jeszcze bardziej brutalnych gier komputerowych>

Komentarze (1) | Dodaj jako ulubiony (2736) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 165615

Czytaj całość…
 
Jak rozwija się nasz mózg? PDF Drukuj Email
Oceny: / 114
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
03.07.2009.

Ciekawy materiał o budowie mózgu, wraz z przykładami prostych modeli rozwoju. Całość w ciekawej oprawie graficznej, ukazuje mózg jako ogromną strefę budowy. Zamiast cegieł nasz umysł stosuje neurony – podstawowe cegiełki naszego rozwoju. 

Szczególnie ważnym elementem jest ukazanie mediów jako największego źródła informacji. Szczególnie dla dzieci. W pełni popieramy apel o zapewnienie dzieciom dostępu do pozytywnej telewizji, szczególnie w pierwszych latach ich rozwoju.

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2782) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 229700

 
Jak pojemna jest ludzka pamięć? PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
23.12.2008.

Naukowcy prześcigają się w analizie możliwości ludzkiego umysłu, a ich badania często dostarczają ciekawych danych. Poniżej jedno z badań, które wykonano na MIT. Wyniki mogą sugerować, iż nasza pamięć jest znacznie pojemniejsza, niż dotychczas przypuszczano. 

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2327) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 12042

 
Kobiecy mózg bez tajemnic PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
02.12.2008.
Od lat naukowcy dążyli do zunifikowanego modelu opisującego skomplikowane procesy działania kobiecego mózgu. Po latach prac, wyrzeczeń, nieprzespanych nocy i stresu związanego z gromadzeniem cennych doświadczeń ostatecznie osiągnięto znaczący przełom. Wreszcie możemy wygodnie usiąść, spojrzeć na efekty ich prac i powiedzieć: „Aha!”.

Link: http://liza.umcs.lublin.pl

Komentarze (1) | Dodaj jako ulubiony (2371) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 14658

 
Eksperyment więzienny PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
13.08.2008.
Czy natura dobrych, kulturalnych ludzi może się zmieniać w obliczu przydzielenia im roli, która wymaga brutalności? Takie pytanie zadał sobie kilkadziesiąt lat temu (1971r.) profesor Zimbardo, przed wykonaniem eksperymentu, którego przebieg umieścił w specjalnie do tego celu skonstruowanym więzieniu. Grupa ludzi, z których część wcieliła się w postaci stróżów prawa miała przez dwa tygodnie pilnować porządku w drugiej grupie, która na czas eksperymentu wcieliła się w postaci więźniów. Rozwój wypadków, zmusił organizatorów eksperymentu do przerwania go po zaledwie 6 dniach. Zobacz co wydarzyło się w trakcie sławnego eksperymentu.


Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2252) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 11189

 
DSI, czyli kolorowe zdjęcia mózgu PDF Drukuj Email
Oceny: / 1
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
06.08.2008.
Większość zdjęć mózgu z jakimi dotychczas przyszło Ci się spotkać jest zapewne w nudnych odcieniach szarości. Jak mówi profesor Van Wedeen z uniwersytetu Harwarda, dzięki tym zdjęciom widzimy zaledwie cień ludzkiego mózgu. Na szczęście dzięki rozwojowi techniki dowiadujemy się coraz więcej na temat jego prawdziwej struktury, oraz występującej w nim skomplikowanej sieci połączeń komórek nerwowych. Teraz dzięki rozwojowi techniki nazwanej DSI (ang. diffusion spectrum imaging), wkrótce, mają one szansę odejść w zapomnienie. Technika ta bazując na rezonansie magnetycznym, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów, jest w stanie analizować ruchy cząsteczek wody zbierających się przy zakończeniach nerwowych.

Technologia ta prawdopodobnie już w najbliższej przyszłości pomoże nam lepiej zrozumieć nasze umiejętności widzenia, mowy i pamięci. Jest to także szansa na zrozumienie i pomoc pacjentom z aktualnie trudnymi do uleczenia chorobami. W linku poniżej ciekawe zdjęcia i jeszcze ciekawszy film.

Linki: http://www.technologyreview.com
Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2308) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 12706

 
Mózg w liczbach PDF Drukuj Email
Oceny: / 1
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
07.07.2008.

Mózg w liczbach

Wszystkie liczby jakie powinieneś znać interesując się mózgiem oraz wiele takich, którymi możesz zabłysnąć na nudnym bankiecie ;)

Link: http://faculty.washington.edu

Komentarze (1) | Dodaj jako ulubiony (2397) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 11904

 
Jak działają dwie półkule mózgowe? PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
06.06.2008.

Jill Bolte o działaniu ludzkiego mózgu

Pozwól aby Jill Bolte Taylor opowiedziała Ci o swoich doświadczeniach z badaniem ludzkiego mózgu oraz własnych przeżyciach związanych z jego zaburzeniami. W bardzo dynamicznej, treściwej prezentacji dowiesz się za co odpowiada każda z naszych półkul mózgowych, jak cennym jest dla nas narzędziem oraz co może się wydarzyć, gdy jedna z nich przestanie funkcjonować prawidłowo.

Link: http://www.ted.com

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2426) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 12627

 
Mikrosakkady, czyli oko w ciągłym ruchu PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
10.09.2007.
Zastanawialiście sie kiedyś dlaczego nasze oko tak dużo czasu poświęca na poruszanie się i dlaczego tak ciężko utrzymać go "w miejscu"? Autorzy artykułu przekonują, że znaleźli odpowiedź na to pytanie. Podobno każdy z mikro ruchów naszego oka ujawnia bardzo wiele ze szczegółów obserwowanych przez nas obiektów.

Link: http://www.swiatnauki.pl

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2395) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 12048

 
Eksperyment Milgrama PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
07.09.2007.
Czy zastanawialiście się już jakie są granice ludzkiego posłuszeństwa? Milgram swoim sławnym doświadczeniem dowiódł, że bardzo często tą granicą nie jest możliwość zadania innej osobie bólu a być może nawet śmierci. Jeśli słyszeliście już o eksperymencie Milgrama, teraz możecie zobaczyć nakręcony przez niego materiał filmowy. Najbardziej zastanawiające są tłumaczenia ludzi, którzy pod wpływem eksperymentatora ewidentnie krzywdzili drugiego człowieka, nawet wbrew jego wyraźnym protestom.

Link: http://www.dailymotion.com

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2443) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 12512

 
Atlas mózgu PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
27.07.2007.
atlas mózgu

Wyśmienita uczta intelektualna dla wszystkich pasjonatów ludzkiego umysłu. Pracownicy naukowi wydziału medycznego Uniwersytetu Harvarda (Keith A. Johnson i J. Alex Becker) opublikowali atlas ludzkiego umysłu. Liczne zdjęcia mózgu wzbogacone zostały krótkimi filmami, na których można zobaczyć to wszystko, czego nie widzimy w lustrze myjąc rano zęby. Może czasem powinniśmy, bo jak wskazują materiały zawarte na stronach uniwersytetu, mózg osób chorych wykazuje powtarzające się anomalie. Przykłady chorób zostały zilustrowane oraz szczegółowo opisane, a zatem nic tylko wziąć do ręki myszkę i kliknąć w nadziei, że nasz lekarz nigdy nie przedstawi nam podobnej animacji.

Link: www.med.harvard.edu


Komentarze (1) | Dodaj jako ulubiony (2485) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 18146

 
Sztuka zapominania PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
20.07.2007.
oh no!

Badania aktywności naszego mózgu dostarczają coraz to bardziej zadziwiających odkryć. Według ostatnich spostrzeżeń poczynionych na Uniwersytecie w Kolorado, okazuje się, że możemy powstrzymywać utrwalanie wspomnień przez wyłączanie aktywności konkretnych części naszego umysłu. Co więcej, badania wskazują, że im dłużej trenujemy, tym większą wprawę nabieramy w tej umiejętności. Wyniki tych badań w szczególności interesują ludzi, którzy zajmują się przypadkami stresu pourazowego (PTSD – Post Traumatic Stress Disorder), ale powinny zainteresować także każdego kto pamięta rzeczy o których dawno chciałby zapomnieć.

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2359) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 15589

Czytaj całość…
 
O "krok" przed innymi PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
04.07.2007.
Sztuczna ręka

Jak być zawsze o krok przed naszym wrogiem? To łatwe jeśli wiemy, gdzie nasz wróg chce się poruszyć! A naukowcy odnaleźli miejsce w naszym mózgu, do którego spływają te informacje. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że podczas kłótni z partnerką będziemy w stanie unikać lecącej w naszą stronę porcelany. Aktualnie naukowcy są w stanie przewidywać proste ruchy ręką, co może wydatnie poprawić kontrolowanie protez i bardziej efektywne projektowanie trajektorii ruchu, gdy za pomocą sztucznej ręki będziemy chcieli np. posiekać marchewkę.

źródło: www.smh.com.au, www.livescience.com

Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2498) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 11233

 
Zobaczyć myśl PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
04.07.2007.
mózg01mózg02
starymózg01starymózg02

Najbardziej fascynujący znany nam obiekt we wszechświecie z bliska. Dzięki animacjom komputerowym, możemy z własnego, wygodnego fotela delektować się urokami podróży w głąb mózgu. Na zdjęciach tylko przedsmak tego co czeka was na stronie www.pbs.org/wnet/brain.
Bądź pierwszym który skomentuje | Dodaj jako ulubiony (2542) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 16126