Menu główne

Start
 
Ropa naftowa XXII wieku
Czy wiesz, że ropa była kiedyś jedynie produktem ubocznym procesu produkcji nafty? Zastanów się, na który z dzisiaj powszechnych zasobów, może być w przyszłości ogromny popyt.
 

Ostatnie komentarze

Stereogramy
NIE MOGE
:sigh Jak to cholerstwo zrobic... nie umiem :( :( :(
04/01/14 19:32 Więcej...
przez SUPELEK

Ciekawa gra logiczna
.
fajne- wyglądałem tak :x
25/12/13 17:29 Więcej...
przez f5104

Ciekawa gra logiczna
.
polecam, mi pomaga w nauce :) !
01/09/13 00:12 Więcej...
przez Zuza

The Dancer Brain Test
ciągle kręciła się w prawo i w prawo... Żadna wyobraźnia nie...
26/06/13 18:45 Więcej...
przez prawopółkulowa

Wspomnienie sesji egzaminacyjn...
Banalne
7 sekund i jeszcze zdążyłem zaśpiewać Hymn Narodowy. Byłoby ...
27/04/13 10:34 Więcej...
przez Banalne

eXiT-Poll

Czy prowadzisz własny kalendarz?
Na drodze do poznania umysłu PDF Drukuj Email
Oceny: / 2
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
12.11.2008.
Wczoraj grupa kilku interesujących ludzi zastanawiała się nad możliwościami poznania ludzkiego umysłu. Z zapartym tchem przyglądałem się całemu arsenałowi technik oraz narzędzi, którymi dysponuje współczesna nauka. Po całym tym bogactwie przeróżnych materiałów, można spokojnie skonkludować, iż wielu ludzi obrało zrozumienie umysłu za cel swojego życia. Z fantastycznym skutkiem.


Już dzisiaj, przy pomocy zaawansowanych technik neuroobrazowania, naukowcy analizują najbardziej patologiczne umysły, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie schematy aktywności mózgu odpowiadają za dokonywanie najcięższych zbrodni. Naukowcy w trakcie żmudnych badań przy pomocy gadżetów typu PET (ang. positron emission tomography), czy fMRI (ang. functional magnetic resonance imaging), które także Ty możesz nabyć w cenie do 3 mln dolarów, generują stosy dokumentacji. Kiedy jednak mamy już pokaźny zestaw danych, zaczynają się schody. W środowisku badaczy następuje podział na zwolenników i przeciwników wszelakich interpretacji, ponieważ nikt nie wie, co dokładnie odpowiada za co i czy aby na pewno. Tym samym doradzałbym jeszcze chwilowe wstrzymanie się z zakupem tych futurystycznych zabawek.

Naturalnie, przyjdzie taki dzień, kiedy kolejny Einstein wpadnie na odpowiednie rozwiązanie tego problemu, tym bardziej, że na wiarygodne dane czekają rzesze ludzi. Z pewnością są pośród nich socjologowie, którzy mogliby wykorzystując technikę do zwiększenia wiarygodności badań opinii publicznej i poprawy wiarygodności budowanych na ich podstawie prognoz. W ten sposób wiedzielibyśmy przykładowo z 4 letnim wyprzedzeniem kto zostanie następnym prezydentem USA.

Na otrząśnięcie się z tych wizji można dodać, iż aktualnie jesteśmy w zasadzie na początku tej drogi i z pewnością pozostaje kilka ambitnych wyzwań do podjęcia.

Po pierwsze, wciąż kilka procent ludzi skutecznie wymyka się wszelkim próbom zamknięcia w wąskim schemacie myślowym, przez co przewidywanie ich zachowania jest skazane na porażkę. Obserwując kobiety w szale dokonywania zakupów, mógłbym podejrzewać, iż to one właśnie stanowią owo brakujące ogniwo, jednak byłoby to zbyt daleko idące uproszczenie.

Po drugie, socjologowie zaobserwowali, iż ludziom zdarza się zmieniać zdanie. Wśród kadry naukowej krąży historia kobiety, która w pierwszym teście zaznaczyła że nie ma matki a w drugim, że ma. Jest to dosyć racjonalne przy założeniu, że panie były ze sobą śmiertelnie pokłócone, co zdążą się nawet w najlepszych rodzinach.

A po trzecie, po co poznawać ludzki umysł? Co w tym poznaniu tak fascynuje badaczy, że są gotowi inwestować setki milionów dolarów w technologiczne gadżety grzebiące nam w głowach, tworzyć zaawansowany technologicznie, kosztowny sprzęt aby obrazować aktywność naszego mózgu? Zwykła dewiacja dająca przyjemność z podglądania, nie wyjaśnia problemu. Odpowiedzią jest 100% przewidywalność. Tutaj jednak pojawia się ostateczny problem: jeśli ty wiesz, że ja wiem, to znowu wracamy do punktu wyjścia. A jeśli ja wiem, że ty wiesz, że ja wiem, iż wiedząc to że ty wiesz, będę wiedział co zrobisz, do n potęgi, to są dwie opcje: albo jesteśmy cyborgami, albo w ogóle odechciewa nam się robić cokolwiek. Fakt jednak, że stawiamy takie pytanie potwierdza tylko słuszność tezy, iż jest nam jeszcze daleko do 100% przewidywalności, wszak wtedy wiedzielibyśmy wszystko doskonale.

Na razie cieszę się, iż położnicy zaraz po odcięciu pępowiny nie instalują nam masowo w głowach przenośnych modułów do neuroobrazowania. W przeciwnym razie stracilibyśmy całą zabawę z otrzymywania prezentów w Święta Bożonarodzeniowe, nie mówiąc już nic o tych wszystkich drobnych kłamstewkach, którymi ludzie karmią nas na co dzień i co być może najgorsze - kobiety w naszym życiu stałyby się wreszcie przewidywalne. Czyli jak dla mnie, koniec świata.Dodaj jako ulubiony (2254) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 19647

Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Tytuł:
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »