Start arrow Gry i zabawy arrow Mapy Myśli

Menu główne

Start
 
Ropa naftowa XXII wieku
Czy wiesz, że ropa była kiedyś jedynie produktem ubocznym procesu produkcji nafty? Zastanów się, na który z dzisiaj powszechnych zasobów, może być w przyszłości ogromny popyt.
 

Ostatnie komentarze

Stereogramy
NIE MOGE
:sigh Jak to cholerstwo zrobic... nie umiem :( :( :(
04/01/14 19:32 Więcej...
przez SUPELEK

Ciekawa gra logiczna
.
fajne- wyglądałem tak :x
25/12/13 17:29 Więcej...
przez f5104

Ciekawa gra logiczna
.
polecam, mi pomaga w nauce :) !
01/09/13 00:12 Więcej...
przez Zuza

The Dancer Brain Test
ciągle kręciła się w prawo i w prawo... Żadna wyobraźnia nie...
26/06/13 18:45 Więcej...
przez prawopółkulowa

Wspomnienie sesji egzaminacyjn...
Banalne
7 sekund i jeszcze zdążyłem zaśpiewać Hymn Narodowy. Byłoby ...
27/04/13 10:34 Więcej...
przez Banalne

eXiT-Poll

Czy prowadzisz własny kalendarz?
Mapy Myśli PDF Drukuj Email
Oceny: / 6
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Dariusz Konarzewski   
30.07.2007.
mapy myśli

Całkiem przyjemny program do tworzenia map myśli. Jeśli Twoje biurko zawalone jest notatkami a sekretarka podając Ci kawę grzęźnie w stercie dokumentów... pora wezwać wsparcie – w tym przypadku program, który pozwoli Ci sprawnie poukładać to wszystko co znajduje się w Twojej głowie (albo wszystko to, co powinno się w niej znaleźć). Gdyby więcej ludzi posługiwało się mapami myśli, mielibyśmy radykalnie mniej „OWIJANIA W BAWEŁNĘ”!

Link: http://sourceforge.net/projects/freemind

Mapy Myśli, albo mapy skojarzeń, albo nazywane jakkolwiek inaczej, bazują na koncepcji Tony’ego Buzana – autora wielu znakomitych książek, z dziedziny efektywnej nauki. W swoim założeniu Mapy Myśli mają naśladować naturalny sposób przetwarzania informacji przez nasz umysł. Przykładowo jeśli powiem Ci weź słonia, następnie weź okulary i połącz te elementy ze sobą, to z dużą dozą prawdopodobieństwa, graniczącą z pewnością mogę stwierdzić, iż w Twojej wyobraźni okulary znalazły się na nosie słonia.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasz umysł łączy wszystkie zapamiętywane informacje w sposób hierarchiczny. W modelu tym informacje, z którymi najczęściej się spotykamy są w naszym umyśle najmocniej zakodowane. W tym przykładzie najczęstszym miejscem, w którym obserwujemy okulary, jest właśnie czyjś nos. Gdybyśmy tworzyli Mapę Myśli do słowa „okulary”, to prawdopodobnie jedną z pierwszych gałęzi było by „zastosowanie”, dopiero później zastanawialibyśmy się nad gałęzią „występowanie”. Dlaczego zatem nie mówimy, że poprawimy słoniowi wzrok? Oczywistym jest, że nikt z nas, jeśli nie jest weterynarzem nie zastanawiał się więcej niż raz, w całym swoim życiu, czy słonie też miewają wadę wzroku! A skoro tak... będzie to bardzo słaba „gałąź” powiązań w naszym umyśle.

Ok., skoro zrobiliśmy już przykład z okularami i słoniem, zastanówmy się teraz czy możliwa byłaby inna odpowiedź. Jest to możliwe w trzech przypadkach. Pierwszy: jesteśmy ze „strefy klimatycznej”, w której nikt nie słyszał o okularach, bądź nigdy nie zetknął się ze słoniem. Drugi: Któryś z tych elementów w przeszłości wywołał w nas bardzo silne skojarzenie, odmienne od powszechnie znanych – być może byliśmy świadkiem słonia taranującego gabinet okulisty (a zdarzają się dziwniejsze rzeczy).
Trzeci: Skończyliśmy kurs kreatywności, albo technik pamięciowych, na którym poznaliśmy sposoby rozwoju własnej wyobraźni.

Przejdźmy do kolejnego elementu ściśle związanego z Mapami Myśli. Są to tzw. „Słowa Klucze”. Jak każdy zapewne wie, nie każde słowo przenosi tak samo duża dozę informacji. A zatem, jeśli za przykład weźmiemy poprzednie zdanie – składa się ono z 13 wyrazów. Zapisując je dosłownie, ograniczalibyśmy tempo mówiącej osoby do około 150 słów na minutę. Moglibyśmy jednak użyć tylko 3 słów aby zrozumieć (a następnie zanotować) jego sens: słowa informacje różnica.

Problem polega na tym, że nie możemy wymieniać się informacjami w ten sposób. Dlaczego? Podejdźcie do dowolnej osoby i powiedzcie „słowa, informacje, różnica”, a zapewniam was, że otrzymacie odpowiedź, której na pewno się nie spodziewaliście. Dlaczego zatem sami, wracając do czytania tego artykułu jesteśmy w stanie nadal doskonale pamiętać sens tych trzech słów? Ponieważ... nasz umysł ma bardzo ciekawą zdolność, o której za chwile się dowiesz.

Kiedy czytamy dowolną wiadomość a następnie rozwiązujemy na jego podstawie test wyboru - nasz umysł korzysta z umiejętności „rozpoznawania” tego z czym spotkał się wcześniej. Kiedy czytamy tekst a następnie mamy test otwarty, nasz umysł musi skorzystać z umiejętności „przypominania sobie” tych informacji. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że umiejętność do rozpoznawania przychodzi nam o wiele łatwiej, niż zdolność do przypominania sobie. A tak a propos pamiętasz może po co i w jakiej kolejności Twoje ręce sięgały dzisiaj do lodówki? Nawet jeśli jakimś cudem jesteś sobie w stanie przypomnieć, przypuszczam, że gdybyśmy zamienili to pytanie na test, zostałby on rozwiązany błyskawicznie.

A na zakończenie taka ciekawostka – czy tego chcesz, czy nie Twój umysł i tak przetwarza wszystkie informacje na wielką Mapę Myśli, którą przechowuje w mózgu. Po każdym przeczytanym zdaniu pozostaje Ci tylko ogólne wrażenie, tak że nie jesteś w stanie oddać jego pełnej treści, natomiast świetnie udaje Ci się zapamiętać jego sens. A zatem jeszcze jedna fajna cecha Map Myśli – nie zanotujesz na nich niczego co nie ma sensu!!! A teraz możesz pomyśleć o tych wszystkich spotkaniach, z których można wyjść z pustą kartką... ehh – ludzie „wodę leją” na spotkaniach i konferencjach, jakby to było podlewanie ogrodu po miesięcznej suszy.

Zobacz co ciekawego mówi na temat Map Myśl ich autor Tony Buzan:Dodaj jako ulubiony (2331) | Zacytuj ten artykuł na swojej stronie | Odsłon: 21460

Komentarze (1)
RSS komentarzy
1. 14-04-2011 15:27
DM NSVCMNDFJKASDHFJSNFJ SNDJ
:cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :cry :( :? :( :? :roll :eek :upset :zzz :sigh :x :) :grin ;) 8) :p :sigh :zzz :upset :eek :roll :? :cry :( :x :p 8) ;) :grin :) :roll :eek :upset :zzz :sigh :x :( :cry :? :sigh :zzz :upset :eek :) :grin ;)
Gość
MARIA

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
Tytuł:
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »